Yatırımda Risk Yönetimi Nasıl Yapılır?

Yatırımda Risk Yönetimi Nasıl Yapılır?

Ticaret hesabınız zarar mı ediyor? Yatırımda Risk Yönetimi nasıl yapılır bilmiyor musunuz? Kendinizi bunalmış, hayal kırıklığına uğramış ve tüm “ticaret olayına” havlu atmaya hazır hissediyor musunuz? Bugünkü ders, eğer doğru anlaşılır ve uygulanırsa, büyük olasılıkla size ticaret hesabınızı tam anlamıyla kurtarmak ve yeniden inşa etmeye başlamak için ihtiyacınız olan bilgiyi sağlayabilir.

Muhtemelen piyasalarda para ticareti yapan ya da piyasalarda “spekülasyon yapan” insanların %90 ila 95’inin uzun vadede başarısız olduğunu duymuşsunuzdur. Bu kitlesel başarısızlığın çok sayıda nedeni olsa da, diğerlerinin hepsinin altında yatan birincil neden genellikle risk yönetimi becerilerinin zayıf olması ya da hiç olmamasıdır. Çoğu zaman yatırımcılar risk yönetiminin ne kadar önemli ve güçlü olduğunu bile anlamazlar.

Bu nedenle, bugünkü dersimizde, görünüşte “sıkıcı” olan risk yönetimi konusuna dalacağız (ama aslında PARA KAZANMAYI seviyorsanız çok ilginçtir). Diğer her şeyi, tüm aldatmacaları, tüm ticaret ‘sistemlerini’ unutun, çünkü aşağıda okurken size ticaret “bulmacasının” en önemli parçasını açıklayacağım ve göstereceğim …

Kazanmaya Hazır Olmadığınız Bir ‘Savaş’ Başlatmayın.

Alım satım başarısının temelde üç ana yönü vardır: grafik okuma, fiyat hareketi ticareti veya seçtiğiniz ticaret stratejisi ne olursa olsun teknik yetenek (açıkçası çeşitli nedenlerle fiyat hareketi stratejilerini kullanıyorum ve öğretiyorum), “sermayenin korunması” olan ve işlem başına ne kadar $ risk alacağınız, pozisyon boyutlandırma, zararı durdurma yerleştirme ve kar hedefleri gibi şeyleri kapsayan para yönetimi. Bir de işin zihinsel tarafı ya da ticaret psikolojisi vardır ve bunların üçü de, yani teknik, para yönetimi ve zihinsel, birbiriyle bağlantılıdır ve öyle iç içe geçmiştir ki biri eksik olduğunda diğer ikisi aslında hiçbir şey ifade etmez.

Bugün açıkçası para yönetimine odaklanıyoruz ve dürüst olmak gerekirse bana sorarsanız, para yönetiminin yukarıda tartışılan 3 parçadan EN ÖNEMLİSİ olduğunu söyleyebilirim. Neden mi? Basit: Para yönetimine yeterince odaklanmıyor ve buna gereken özeni göstermiyorsanız, zihniyetiniz tamamen yanlış olacaktır ve sahip olduğunuz teknik grafik okuma yeteneği, Para ve Zihin parçaları yerinde olmadan esasen işe yaramaz.

Dolayısıyla, zor kazandığınız gerçek paranızla alım satım yapmaya başlamadan önce kendinize bir soru sormalısınız: Kazanmaya gerçekten hazır olmadığınız bir alım satım ‘savaşına’ mı başlıyorsunuz? Çoğu yatırımcının yaptığı budur ve çoğu yatırımcı kaybeder. Eğer bu derste anlatılan ve benim ileri düzey ticaret kursumda genişlettiğim kavramları anlamıyorsanız, kazanmaya hazır değilsiniz demektir.

 

Kaleyi Asla Korumasız Bırakmayın!

Bütün bir ordunun savaşa girmesi ve kaleyi tüm zenginlikleriyle (altın, gümüş, siviller) korumasız ve savunmasız bırakması ne işe yarar? İşte bu yüzden her zaman bir savunma vardır. Günümüz ordusunda bile, herhangi bir ülkenin saldırma ihtimaline karşı her zaman yedekte bekleyen ve izleyen bir “ulusal muhafız” vardır. Gerçek şu ki, insanlar HER ZAMAN kendileri için en önemli olan şeyi savunmuşlardır, öyleyse neden paranızı savunmayasınız!?!?!

TİCARET HESABINIZI İLK ve en önemli olarak savunarak korur, uzatır ve BÜYÜTÜRSÜNÜZ. SONRA, gidip potansiyel kazanan işlemleri gerçekleştirirsiniz. Unutmayın, “ticaret için angajman kuralları 101”: Ticaret “savaşında” savaşmak için dışarı çıktığınızda banka hesabınızı ASLA korumasız bırakmayın. Şimdi, bir tüccar olarak bu sizin için tam olarak ne anlama geliyor ve daha da önemlisi, bunu nasıl yapıyorsunuz?

Bu, kapsamlı bir ticaret planınız olana kadar gerçek parayla canlı ticarete başlamadığınız anlamına gelir. Ticaret planınız, işlem başına riskiniz nedir gibi şeyleri detaylandırmalıdır? Herhangi bir ticarette potansiyel olarak kaybetme konusunda ne kadar para konusunda rahatsınız? Ticaret avantajınız nedir ve bir ticarette tetiği çekmeden önce grafiklerde ne görmeniz gerekir? Elbette, bir ticaret planında çok daha fazlası var, ancak bunlar en önemli parçalardan bazıları. Daha fazlası için kurslarımda sunduğum alım satım planı şablonuna göz atın.

Güçlü bir kazanma şansım olduğuna inanmadığım sürece asla “ticaret savaşına” girmem (birleşme ile yüksek olasılıklı fiyat eylem sinyali), ancak her zaman KAYBEDEBİLECEĞİMİ de varsayıyorum (çünkü herhangi bir ticaret kaybedebilir) bu yüzden her zaman savunmamın da yerinde olduğundan emin oluyorum!

Neden “İyi Bir Tüccar Olmak” Yeterli Değil…

“Aptalca riskler” veya aptalca büyük riskler almak olarak da bilinen aşırı kaldıraç kullanımı, alım satım hesaplarının patlamasının ve başarısızlığın ana nedenidir. Bu aynı zamanda en iyi yatırımcıların bile patlayıp tüm paralarını ya da müşterilerinin paralarını kaybetmelerinin nedenidir ve hatta son yıllarda bazı hedge fonların patladığını duymuş olabilirsiniz, bunun nedeni aşırı kaldıraç ve bazı durumlarda dolandırıcılıktır.

Popüler blogu “The Naked Dollar “da yazar Scott C. Johnston, birçok yüksek profilli hedge-fon yöneticisinin sırf sermayeyi gerektiği gibi koruyamadıkları için yüz milyon dolarlık yatırım hesaplarını nasıl mahvettiklerini tartışıyor. Gördüğünüz gibi, kendine aşırı güvenen ya da “ukala” bir yatırımcının kendisini ve diğerlerini bir şeyden “emin” olduğuna ikna etmesi ve ardından felakete yol açan aşırı kaldıraçlı bir pozisyon alması yeterlidir.

 

Mesele şu… Dünyada pek çok “iyi tüccar” var ve bunların birçoğu Goldman Sachs ve diğerleri gibi büyük bankalar ve yatırım firmaları tarafından bile istihdam ediliyor. Ancak, bunların hepsi önemli getiriler elde edecek kadar uzun ömürlü değildir çünkü riski yönetecek, kayıpları planlayacak ve sermayenin korunmasını uzun süreler boyunca doğru ve tutarlı bir şekilde yürütecek zihinsel beceriden yoksundurlar. “İyi bir tüccar” sadece bir grafiği okuyup bir sonraki hareketini tahmin edebilen biri değil, aynı zamanda riski nasıl yöneteceğini ve risk sermayesini ve piyasa riskini nasıl kontrol edeceğini bilen ve bunu HER İŞLEMDE SÜREKLİ olarak yapan kişidir.

Sermaye koruma becerileriniz berbatsa, ticarette kaybeden olacaksınız, bu sadece matematik, sade ve basit. Bu nedenle en iyi tüccarlardan (grafik teknisyenleri) ve piyasa analistlerinden bazıları “hiç kimse” olarak sona erer. Piyasada “önemli biri” olmak istiyorsanız, sermayeyi korumayı öğrenmeli ve bunu sonsuza kadar tekrar tekrar yapmalısınız.

Risk Yönetimi Konusunda Neden Çok Heyecanlıyım!
Ticaret yapan kitleler arasındaki yaygın görüşün aksine, risk yönetimi çok ama çok ilginç ve heyecan vericidir. Neden mi? Çok basit. Çünkü PİYASALARDA SİZE PARA KAZANDIRAN ŞEY BU.

Ancak çoğu yatırımcı risk yönetimini “daha sonra yapacağım bir şey” ya da başka saçma bir gerekçe olarak geçiştirir. Ancak, gerçekten de odaklandıkları ilk ve ana şey bu olmalıdır. Yatırımcılar çoğu zaman bunu yaparlar çünkü doğru para yönetiminin GÜCÜ konusunda cahildirler, bu yüzden bunu tartışalım:

Risk Yönetimi Neden Bu Kadar Güçlüdür ve Nasıl Kullanılır?

Ticaret yaparak geçiminizi sağlayabilmeniz için piyasalarda zaman içinde tutarlı para kazanmanın anahtarı nedir? Çok basit; avantajınızın sizin lehinize sonuçlanmasına izin verecek kadar uzun süre piyasada kalın. Ancak çoğu tüccar, zayıf sermaye yönetimi becerileri nedeniyle bu gerçekleşmeden çok önce hesaplarını patlatır. Umarım, bu durumu kendiniz için düzeltmeyi öğrenirsiniz.

İşte bir tüccar olarak nasıl para kazanacağınız:

Tüm kayıplarınızı, herhangi bir işlemde kaybetmeyi kabul edebileceğiniz kişisel 1R risk tutarınız olarak önceden belirlediğiniz belirli bir dolar seviyesinin altında tutun.
Avantajınızı doğru bir şekilde takas edin ve zaman içinde oynamasına izin verin, böylece daha küçük kaybedenleriniz arasında daha büyük kazananlarınız olur.
Dürüst olmak gerekirse, bu her şeyi özetliyor. Ancak çoğu tüccar her şeyi aşırı karmaşıklaştırır ve paraları kalmayana kadar kendilerini defalarca ayağından vurur.

Aşağıdaki grafiklerin gösterdiği şey şudur:

Kazanma yüzdesi o kadar da önemli değildir. Aşağıdaki örnekte, kazanma oranı yaklaşık% 20’dir ve tüccar yine de para kazanmıştır! Nasıl? Risk sermayesini uygun şekilde yöneterek. Tüm kayıpların nasıl aynı miktarda olduğuna ancak kazananların bazılarının 4R veya 6R olduğuna dikkat edin? İşte kazanan bir yatırım performansı böyle görünür. Arada bazı 2R kazananların olması da sorun değil.
Sermayeyi koruma konusunda zihinsel bir takıntınız olması gerekir. Maksimum 1R dolar risk tutarınız var ve daha sonra bu 1R maksimum VEYA DAHA AZ herhangi bir işlemde ne kadar para riske atmak istediğinize karar vermelisiniz, ancak ASLA bunun üzerine çıkmamalısınız. Aşağıdaki resimde maksimum 1R’nin işlem başına 100 $ olduğunu göreceksiniz.
Evet, kazançlardan daha fazla kayıp vardı, oldukça fazla, ancak sermaye yönetimi / korunması ÇOK tutarlı ve disiplinli olduğu için, kazananlar kaybedenlerle ilgilenmekten daha fazlasını yaptı!
Bu örnek, disiplinli sermaye koruması uygulamayanlarınız için bir uyandırma çağrısı olsun. Aşağıdaki örnekleri inceleyin ve dışarı çıkıp gerçek dünyada uygulamaya başlayın.

Para yönetimini gerçekte nasıl uyguluyorsunuz?
Para yönetimi konusundaki fikirlerimi ve teorilerimi yıllar boyunca çeşitli makalelerde daha kapsamlı bir şekilde yazdım. Ele aldığım konular şunlardır:

Risk / Ödül
Risk Ödülü, bir işlemin riskini ve potansiyel ödülünü tanımladığımız metriktir. Bir işlemde risk ödülü mantıklı değilse, o zaman onu geçip daha iyi bir işlem beklememiz gerekir. Aşağıdaki makalelerde bu konuda daha fazla bilgi edinin:

2 Kuralı ve Sabit Risk
Risk yönetimine ilişkin farklı felsefeler vardır ve ne yazık ki bunların çoğu saçmalıktan biraz daha fazlasıdır ve yeni başlayan yatırımcılara yardımcı olmak yerine onlara zarar verirler. Popüler bir risk yönetim sistemi olan “%2 kuralı “nın neden işlem başına riskinizi kontrol etmenin ideal yolu olmayabileceğini öğrenmek için aşağıdaki makaleyi okuyun:

Zararı Durdur Yerleşimi
Stop loss yerleştirmenin risk yönetimi üzerinde doğrudan bir etkisi vardır çünkü stopunuzu nereye yerleştirdiğiniz, ne kadar büyük bir pozisyon büyüklüğünde işlem yapabileceğinizi belirler ve pozisyon büyüklüğü riskinizi nasıl kontrol ettiğinizi gösterir. Daha fazlasını öğrenmek için bu makaleyi okuyun:

Pozisyon Boyutlandırma
Pozisyon boyutlandırma, belirli bir işlemde işlem yaptığınız lot veya sözleşme sayısını (pozisyon boyutu) girme işlemidir. Bir işlemde riske attığınız para miktarını belirleyen, pozisyon büyüklüğü ile birlikte zararı durdurma mesafesidir. Buradan daha fazla bilgi edinin:

Kâr Hedefi Yerleştirme
Kâr hedefleri koymak ve tüm kâr alma süreci kolayca aşırı karmaşık hale getirilebilir. “Kolay” olduğunu söylemiyorum, ancak bu konuda bilmeniz gereken ve işinizi kolaylaştırmaya yardımcı olacak bazı şeyler kesinlikle var. Daha fazlasını buradan öğrenebilirsiniz:

İşlem Çıkışlarının Psikolojisi
Henüz bilmiyorsanız, yakında bir işlemden çıkmanın kafanızı gerçekten karıştırabileceğini öğreneceksiniz. İşlemlerden başarılı bir şekilde çıkmayı ummadan önce, ticaret çıkışları hakkında mümkün olan her şeyi ve özellikle de tüm bunların psikolojisini bilmeniz gerekir. Ticaret çıkışları hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz:

Sonuç

Çoğu tüccar, ticaretin yanlış yönlerine çok fazla odaklanır ve zaman ayırır. Evet, ticaret stratejileri, ticaret girişleri, teknik analizler önemlidir ve ne yaptığınızı bilmeniz, bir ticaret planına sahip olmanız ve para kazanmak için avantajınızın ne olduğunu anlamanız gerekir. Ancak bunlar tek başına yeterli değildir. Piyasalarda para kazanmak için ateşin üzerinde doğru “yakıta” ihtiyacınız vardır. Bu “yakıt” risk yönetimidir. Risk yönetiminin ne kadar önemli olduğunu ve bunu ticaretinizde nasıl uygulayacağınızı anlamalısınız. Umarım bu ders size bu konuda biraz fikir vermiştir.

 

Fiyat hareketi ticareti, ticaret psikolojisi ve para yönetiminin eksiksiz bir ticaret yaklaşımı oluşturmak için nasıl birlikte çalıştığını daha iyi anlamak istiyorsanız, daha fazla eğitime, çalışmaya ve deneyime ihtiyacınız olacak. Başlamak için, gelişmiş fiyat hareketi ticareti kursuma göz atın ve zayıf risk yönetimi becerilerinin getirdiği “hamster çarkından” kurtulun (aynı hataları tekrar tekrar tekrarlamak) ve bir profesyonelin piyasa hakkında nasıl düşündüğünü ve ticaret yaptığını öğrenin.

 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir